STREFA WSPINACZA

Lekcja 2

Podstawy treningu mentalnego we wspinaniu

2.2. Bezpieczna asekuracja

  • Co wpływa na bezpieczeństwo?
  • Czy ufam swojemu partnerowi?
  • Jakie są moje umiejętności?
Bezpieczeństwo w trakcie wspinanie zależy od następujących czynników: 
  • sprzęt (atestowany, regularnie sprawdzany i wymieniany) 
  • obicie drogi, 
  • Twoje umiejętności
  • umiejętności Twojego partnera

W każdym z tych elementów zależy od Ciebie. Jaki sprzęt kupujesz i jak długo go używasz. Czy sprawdzasz stan liny, taśm, karabinków, uprzęży itd. Jakie drogi wybierasz. Czy poszerzasz swoją wiedzę z zakresu asekuracji, uczestniczysz w dodatkowych warsztatach (np. na ścianie). I na koniec, kogo wybierasz na swojego asekuranta.

Wypadki na ściankach i w skałach zdarzają się przeważnie z powodu pomyłki człowieka. Ludzie popełniają błędy. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na to, co robi Twój partner.

Niemniej nie ma możliwości na wspinanie w pełnym skupieniu, jeśli w głowie ciągle wątpimy w swojego partnera. Zaufanie jest konieczne do wspinanie na 100%. A zatem warto zadać sobie pytanie:

  Czy ufam swojemu partnerowi?

→ Jeśli ufasz mu w 100% to bardzo dobrze √. Pomoże Ci to lepiej się wspinać i da mnóstwo wsparcia. Nie zwalnia to was jednak z odpowiedzialności za siebie nawzajem. Każdy może się zagapić i pomylić, np. przy wkładaniu liny do przyrządu, przy wpinaniu liny do ekspresa, albo nie wiążąc węzła na końcu liny. Widziałam bardzo doświadczonych wspinaczy, którzy ocierali się o wypadek śmiertelny, ponieważ zaniedbali jeden z podstawowych elementów bezpieczeństwa. Z roztargnienia, zamieszania pod skałką albo gadulstwa. Dlatego zawsze sprawdzajcie się nawzajem. Wtedy będzie bezpiecznie.  

→ Jeśli natomiast nie masz pełnego zaufania do partnera!, to należy się temu przyjrzeć i to zmienić. Najlepszym sposobem jest wspólny trening odpadania. Najlepiej jest go zacząć od wędki. Dzięki temu oboje doświadczycie uczucia odpadania i wyłapywania lotu w bezpieczny sposób. Siła, która działa przy odpadaniu na wędkę rozkłada się na sprzęt w większym stopniu, ponieważ pracuje więcej liny.  Lina to główny pochłaniacz energii w trakcie odpadnięcia. Często początkującym wspinaczom mówi się: 

Nie lataj z pierwszej albo drugiej wpinki” 

Takie loty są mniej przyjemne właśnie z powodu małej ilości liny. Energię pochłania wtedy asekurujący i wspinacz. Te loty są też sztywne, ponieważ wspinacz jest nisko nad ziemią i nie może dostać więcej luzu przy odpadnięciu. A taki luz zwiększa amortyzację lotu. Kolejny problem przy lotach nad pierwszą wpinką to kwestia jak wysoko wychodzimy do następnego ekspresa. Jeśli wysokość nad ekspresem jest równa wysokości do ziemi wtedy istnieje ryzyko przy odpadnięciu uderzenia w podłoże.

Dlatego wybierając drogę należy ocenić ewentualne ryzyko uderzenia w ziemię przy odpadnięciu nad pierwszym albo drugim przelotem. Zazwyczaj powyżej jest już bezpiecznie. Jeśli ryzyko jest spore, można oczywiście wspinać się z pierwszym ekspresem zawieszonym, czyli „z pierwszą bezpieczną”. Nie ma w tym nic nieetycznego, choć z punktu widzenia wartości sportowych przejścia wspinanie „z pierwszą bezpieczną” jest zawsze łatwiejsze. Kwestia czy chcesz podejmować ryzyko i czy ma to dla Ciebie znaczenie.   

UWAGA !

Odpadanie ćwiczysz na własną odpowiedzialność!!!

Jakie są moje umiejętności? 

Polecam Ci zastanowić się nad tym, jak asekurujesz, jaki przyrząd używasz (polecam samoblokujący!). Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz wynająć instruktora na swojej ściance, który sprawdzi, czy Ty i twój partner/ka asekurujecie się prawidłowo. 

Polecam Ci bardzo ten kanał na YouTube, ponieważ zawiera mnóstwo wartościowej wiedzy w tym temacie. I choć wspinam się już tyle lata, sama go oglądam i uczę się ciągle nowych rzeczy. 

  • Ty poniesiesz konsekwencje nieudanego lotu.
  • Zastanów się, czy Ty i twój partner macie wystarczające umiejętności do prawidłowego wyłapywania lotu.
  • Jeśli masz jakieś uwagi zgłoś je od razu partnerowi.
  • Warto też przemyśleć kwestie wynajęcia instruktora, który pomoże wam przeprowadzić prawidłowo trening odpadania. 

Wskazówka

Wspinasz się z nową osobą, poproś ją o wspólny trening latania. Najpierw wyłapujcie lotu na wędkę, potem gdy sprawdzisz umiejętności nowej osoby – spróbuj iść z dołem. Trzeba się ze sobą oswoić. Nie ma innej rady. Często zmieniasz partnerów – stwórz sobie schemat postępowania i testuj, co na Ciebie działa najlepiej, by zaufać nowej osobie. Bez zaufania nie będziesz się wspinać w swojej strefie rozwoju.

Idealny partner: 
  • uważa,
  • słucha,
  • nie rozmawia,
  • jest obecny i skoncentrowany,
  • wyłapuje loty miękko z zaskoczenia,
  • wspiera Cię i rozumie,
  • nie ocenia